» » » » Бездротова автоматизована система керування модульною котельнею

Бездротова автоматизована система керування модульною котельнею

Система призначена для автоматичного керування та контролю роботи віддалених модульних котелень через бездротовий канал з центрального диспетчерського пункту. В якості каналу передачі даних використовується стандарт цифрового стільникового зв'язку – GSM.

Модульна котельня – це котельні установки повної заводської готовності, призначені для опалення та гарячого водопостачання об'єктів виробничого, житлового та соціального призначення, що не потребують постійної присутності оператора. Блочно-модульні котельні працюють на природному газі, зрідженому газі та рідкому паливі.

Модульна котельня складається з кількох котлів, обладнаних локальною системою керування пальниками та системи керування параметрами теплоносія.


Функції системи автоматизації

  • Керування котельнями в місцевому та дистанційному режимах;
  • Передача до центрального диспетчерського пункту параметрів стану теплоносія, режимів роботи пальників, а також аварійних повідомлень;
  • Архівація всіх отриманих параметрів;
  • Відображення значень контрольованих параметрів у графічному вигляді.

image

Рис. 1. Функціональна схема побудови системи


Опис системи автоматизації

Автоматика котельні реалізується на програмовному логічному контролері VIPA 200V з набором модулів розширення вводів-виводів (11 аналогових та 32 дискретних сигналів).

Контролер керує наступним обладнанням:

  • чотири групи насосів, по два насоси в кожній групі;
  • газові котли (подаються сигнали керування: "включити пальник 1", "включити пальник 2", "вимкнути котел");
  • клапани та засувки на трубах з водою;
  • відсічний клапан на газовій трубі.

Виконуються такі завдання:

  • керування температурою води в контурі опалення залежно від температури навколишнього середовища;
  • контроль тиску на вході та виході кожної групи насосів та підтримання заданого тиску;
  • перемикання насосів при зниженні тиску на виході насосної групи, аварії одного з насосів (спрацьовування теплового захисту, розрив котушки керування тощо), при виведенні насоса на обслуговування, а також для рівномірного зносу обладнання;
  • підтримка заданої температури в контурі гарячої води;
  • контроль температури кожного котла та підтримання цієї температури в робочій зоні;
  • сигналізація аварій;
  • передача всіх технологічних значень GSM-зв'язку в диспетчерську.

Робота котельні можлива в режимах місцевого та дистанційного керування. Режим місцевого керування призначений для проведення поточного обслуговування котельні та її запуску. У дистанційному режимі з диспетчерського пункту можливе керування роботою циркуляційних насосів, шунтуючих насосів, роботою пальників. Система дозволяє запускати розпалювання, зупиняти та задавати режим малого або великого полум'я пальників.

Для візуалізації використовується SCADA-система zenon, яка встановлюється на робочу станцію оператора. На SCADA покладаються функції операторського контролю, керування, збору даних та ведення журналу тривог та подій.

image

Рис. 2. Система візуалізації центрального диспетчерського пункту

Зв'язок диспетчерського пункту з шафою керування здійснюється за допомогою організації бездротового каналу на базі мережі GSM. У якосты модемів використовуються модулі телеметрії VIPA TM-E GSM/GPRS Router.

image

Рис. 3. Шафа автоматики котельні


Переваги системи

Модульні котельні набувають все більшого поширення, як альтернатива централізованим теплорозподільним мережам та теплопунктам. В основному вони використовуються для організації опалення житлових комплексів, муніципальних будівель та котеджних селищ та розташовуються в безпосередній близькості до об'єктів. Основні переваги таких систем — зменшення довжини ліній теплотрас (а отже, й втрат тепла), компактність та модульність виконання. Бездротовий канал зв'язку дозволяє здійснювати з єдиного централізованого пункту контроль та керування територіально рознесеними котельними станціями.