» » » Шафа керування насосом 1-го водопідйому

Шафа керування насосом 1-го водопідйому

03.01.2013

Погіршення стану систем водопостачання у невеликих населених пунктах відбувається вже тривалий час, і ремонт проводиться за залишковим принципом. У результаті в системах на основі вежі Рожновського, які широко поширені на території України, трапляються поломки, що призводять до аварійних ситуацій. Повноцінний ремонт або заміна веж коштують значних коштів, часто непідйомних для місцевих бюджетів.

image image

Рис. 1. Поточний стан напірної вежі та системи керування

ДП СВ Альтера-Суми зараз має позитивний досвід встановлення систем керування водопостачанням без використання вежі Рожновського на базі перетворювачів частоти. Подібні системи встановлені у Білопіллі, Ульянівці Сумської області. У цій системі шафа керування насосом забезпечує стабілізацію напору води у магістральному трубопроводі за рахунок регулювання швидкості обертання насоса. При цьому немає необхідності у вежі Рожновського та демпферних системах, що забезпечують захист труб від гідравлічних ударів та перевантажень.

Використання шафи керування з урахуванням перетворювача частоти дає споживачеві такі переваги:

  • простота обслуговування системи та її дешевизна (за рахунок виключення вежі Рожновського зникає необхідність у висотних та будівельних роботах при ремонті та обслуговуванні обладнання);
  • відсутність гідроударів, що призводить до скорочення зношування елементів водопровідної магістралі;
  • економія електроенергії при роботі насоса зі зниженою швидкістю;
  • захист електродвигуна від перевантажень та перегріву;
  • збільшення ресурсу роботи електродвигуна за рахунок зниження механічних перевантажень під час пуску.

Система керування складається з шафи керування та зовнішнього перетворювача тиску. При цьому шафа керування укомплектована перетворювачем частоти Lenze, регулятором тиску з цифровим дисплеєм Autonics, а також комутаційними та сигнальними елементами Lovato.

Простота конструкції шафи, а також зручні вступні клеми для підключення зовнішнього обладнання дозволяють швидко провести встановлення системи без залучення висококваліфікованого персоналу. При попередньо проведених роботах (насос опущений у свердловину, підготовлено місце для встановлення датчика тиску, підведено кабель силового живлення та протягнуто з'єднувальні дроти від місця встановлення датчика до шафи керування), монтаж шафи та запуск системи в експлуатацію займає не більше двох годин.

Шафа керування виконує такі функції:

  • стабілізація тиску у магістральному трубопроводі;
  • перехід у ручний режим (можливість запуску насоса в обхід перетворювача частоти);
  • захист двигуна в ручному та автоматичному режимі;
  • відображення заданого та поточного тиску у водопровідній магістралі на світлодіодному дисплеї;
  • автоматичний перезапуск системи у разі зникнення напруги живлення;
  • підтримання температури всередині шафи в допустимих межах за рахунок використання термостатів, нагрівача та вентиляторів у будь-яку пору року..

На лицьовій панелі шафи керування є кнопки керування для перемикання режимів роботи, а також швидкої зміни заданого значення тиску в системі у разі наявності пошкоджень у магістральному трубопроводі.

Досвід встановлення подібних систем показав, що оптимальним рішенням є застосування зарубіжних насосних систем типу WILO та аналогічних. При однаковому витраті та тиску води імпортні насоси показували значно менші струми споживання, що дозволяє встановлювати частотні перетворювачі меншої потужності та суттєво економити на початкових витратах. Крім того, застосування двигуна меншої потужності протягом 6-8 місяців окупає його вартість.

У той самий час, як показала практика, двигуни насосних агрегатів марки ЕЦВ мають підвищене споживання струму. Так, наприклад, при заявленій потужності 5,5 кВт струм споживання згідно з паспортними даними для ЕЦВ становить 14 А, хоча в реальних умовах при випробуваннях досягає 18 А.

Дуже важливо для споживача перевірити можливість встановлення шафи керування зі старою насосною установкою, що експлуатувалася вже тривалий час.

  • Опір ізоляції двигуна після занурення насоса в свердловину має становити щонайменше 5 МОм. При невідповідності цій вимозі двигун рекомендується замінити, оскільки імпульси напруги на виході перетворювача частоти можуть призвести до пробою ізоляції двигуна (амплітуда імпульсів, залежно від довжини сполучної лінії між перетворювачем частоти та двигуном, може перевищувати дворазове значення від номінальної напруги).
  • Також рекомендується перевірити ізоляцію кабельних ліній живлення з огляду на їх повсюдну суттєву зношеність. Слід зазначити, що при довжині лінії між шафою керування та насосом понад 100 м необхідно використовувати додаткові фільтри (можуть бути замовлені у виробника шафи керування).

Хотілося б звернути увагу на те, що застосування частотного перетворювача дозволяє суттєво зменшити реактивну складову споживаної електроенергії, а значить, і знизити навантаження на мережу живлення..

Не можна забувати про те, що частотні перетворювачі створюють імпульсні високочастотні перешкоди в мережу, що негативно позначається на електричному устаткуванні, встановленому поруч із шафою керування. Якщо у споживача є чутливе до перепадів напруги обладнання, розташоване в 5 м і ближче від шафи керування, то рекомендується застосування мережевого дроселя (постачається опціонально).

Орієнтовна вартість шафи керування для насоса потужністю 5,5 кВт у комплекті з датчиком тиску становить 15 000 грн..

Додатково, залежно від побажань замовника, система керування може комплектуватися добовим таймером (подача води або підтримання необхідного рівня тиску за графіком), системами диспетчерського контролю з передачею даних GSM каналу у вигляді SMS або кабелю з виводом на екран комп'ютера.

image

Рис. 2. Шафа керування на базі перетворювача частоти


Інформація про представництво: СВ АЛЬТЕРА - Суми