Необмежена модернізація

Серія програмних продуктів zenon — потужне та зручне у використанні програмне забезпечення для автоматизації виробництва та будівель

Костянтин Тищенко
tischhenko@sv-altera.com

На сьогоднішній день однією з основних функцій систем автоматичного керування технологічними процесами є підвищення продуктивності роботи, яка, у свою чергу, приносить прибуток підприємству та окупає витрати на впровадження та експлуатацію АСУТП. Якщо розглядати розробку проекту автоматизації як виробничий процес, виникає питання: як можна автоматизувати роботу інженера-розробника, підвищуючи продуктивність його роботи, і тим самим зменшити витрати на розробку та впровадження проекту?

Відповіддю на це питання буде використання HMI/SCADA-систем, які містять інструментальне середовище для розробки АСУТП — zenon.

Серія програмних продуктів zenon від австрійського виробника COPA-DATA — потужне та зручне у використанні програмне забезпечення для автоматизації виробництва та будівель. zenon повністю вирішує всі завдання, які поставлені перед SCADA-системами і тому є повноцінною HMI/SCADA-системою, або іншими словами системою збору даних та оперативного диспетчерського керування за допомогою людино-машинного інтерфейсу.

Цей програмний продукт застосовується як система візуалізації процесів у сфері автоматизації будівель, керування виробництвом, технологій обробки та електроенергетики. Систему диспетчеризації zenon успішно використовують багато компаній, у тому числі такі гіганти автомобільної промисловості як BMW та Audi. Система zenon легко масштабується, тому не має обмежень щодо застосування. Її можна встановити як у розподілених у просторі підрозділах великої корпорації, так і в окремій будівлі та навіть у звичайній квартирі.


Якісна продуманість

Всі рішення zenon поєднує така якісна характеристика як продуманість. Наприклад, важливою перевагою є сумісність zenon з будь-якою операційною системою сімейства Windows, включаючи CE, які встановлюються в PDA, та Windows ХР x64-bit Edition та Server 2003 x64- bit — перші 64-розрядні системи Microsoft, призначені для технічних робочих станцій. Версія zenon 6.22 має сертифікат останньої операційної системи від Microsoft — Vista.

До графічних функцій можна віднести: стандартну графіку (файли зображення з розширенням BMP, JPG, GIF); динамічні елементи (кнопки, прокручування, універсальні бігунки); бібліотеки символів; аудіо, відео, HTML файли; імпорт векторної графіки (AutoCAD, Windows Metafiles).

У HMI/SCADA-системі zenon підтримуються горизонтальна та вертикальна гілки керування (рис. 1). Зв'язок TCP/IP гарантує максимальну масштабованість усередині та поза межами підприємства (zenon WEB Server). zenon повністю підтримує стандарти польових шин (Profibus, MPI, Modbus). Завдяки великій кількості драйверів (включаючи підтримку технології ЗРС) програмний комплекс zenon з'єднується практично з будь-яким видом обладнання.

У HMI/SCADA-системі zenon підтримуються горизонтальна і вертикальна гілки керування.
Рис. 1. Система zenon HMI/SCADA підтримує горизонтальне розташування
та вертикальні гілки керування.

Крім того, програмний пакет zenon надає можливість розробки драйверів власних пристроїв (рис. 2). Також можливе «непряме» використання даних із зовнішніх систем за допомогою dBase, XML, VBA-скриптів.

У HMI/SCADA-системі zenon підтримуються горизонтальна
і вертикальна гілки керування.
Рис. 2. Програмний пакет zenon надає можливість
розробки власних драйверів.

Ваша SQL-база даних не залежить від виробника СУБД, можна використовувати Oracle, Microsoft або IBM. Концепція циркулярної надмірності даних, реалізована в zenon, попереджає виникнення такої неприємної ситуації, як втрата інформації внаслідок виходу з експлуатації центрального сервера. І тут всі серверні функції, як і накопичені дані, передаються іншому комп'ютеру (standby-серверу). Якщо цей виходить з ладу, то функції сервера переходять по колу до наступного комп'ютера, який також є standby-сервером. Інші робочі станції починають отримувати дані обробки саме від нього, і таким чином вдається уникнути збою в роботі виробничого процесу.

Інтерфейс редактора можна налаштувати таким чином, щоб завжди відображалися вікно властивостей вибраного об'єкта та вкладена довідка по цьому об'єкту. Це дає можливість одним натисканням кнопки миші переглядати налаштування об'єктів, що в свою чергу прискорює «розуміння» загальної картини. Розширений модуль побудови графіків та діаграм (Extended Trend Module) дозволяє користувачеві налаштовувати їхнє зовнішнє представлення для досягнення максимальної наочності та інформативності.


Технологічний прорив

Остання версія програмного продукту від COPA DATA стала справжнім проривом у галузі технології HMI/SCADA-систем. zenon 6.22 стала однією з перших систем збору даних і диспетчерського керування, розрахованих на багатокористувацьке використання. В інших SCADA-системах розробка інтерфейсу Runtime здійснюється на різних робочих станціях без будь-якої інтеграції загального процесу, внаслідок чого одні й ті ж самі завдання виконуються командою розробників по кілька разів.

В інноваційній версії zenon 6.22 розробники реалізують на локальних робочих станціях свої конкретні завдання, які позначені в глобальній базі даних на сервері. Наприклад, один із розробників задає змінні, інший у цей час візуалізує дані, а третій займається визначенням функцій (рис. 3). Важливо, що інтелектуальна система адміністрування не дозволяє перетинатися локальним завданням кожного з розробників. Потім частини проектів автоматично синхронізуються та компілюються на сервері у єдиний глобальний проект. Завдяки синхронності роботи команди фахівців багаторазово зростає швидкість обробки даних, а скоординованість їх дій дозволяє набагато підвищити якість спільної роботи.

В інноваційній версії ZenOn 6.22 розробники реалізують на локальних робочих станціях свої конкретні завдання, які позначені в глобальній базі даних на сервері
Рис. 3. В інноваційній версії zenon 6.22 розробники реалізують
на локальних робочих станціях свої конкретні завдання,
які позначені у глобальній базі даних на сервері.

Іншим інноваційним рішенням, реалізованим у zenon, є робота в режимі offline. З'явилася можливість декомпілювати глобальний проект на частини, які згодом можна відредагувати відповідно до нових вимог замовника, а потім за допомогою автоматичної синхронізації знову впровадити у глобальний проект.

Введений у zenon модуль архівів дозволяє зберігати всі дані, отримані під час моніторингу, у пам'яті сервера. За потреби користувач може отримати доступ до звітів про роботу системи. У разі виникнення позаштатної (аварійної) ситуації спеціальний модуль повідомлень надішле SMS-повідомлення на вказаний мобільний номер або надішле електронного листа на e-mail.

Інтерфейс zenon підтримує кілька мов, причому перехід з однієї мови на іншу відбувається в режимі online (не закриваючи проект). Тексти різними мовами знаходяться в окремих файлах.

У програмному пакеті zenon 6.22 передбачена можливість встановлення нового модуля програмного планувальника — PFS (Production and Facility Scheduler), полегшена версія якого включена до стандартної комплектації. Це ідеальне рішення для реалізації алгоритму виконання завдань, які мають виконуватися у певний час та у певні дні тижня. Сконфігурований у редакторі розклад роботи може бути змінений оператором безпосередньо в оболонці Runtime за допомогою інтуїтивно зрозумілого інтерфейсу.

Програмний комплекс zenon має необмежені можливості для модернізації. Він є основним продуктом, що випускається компанією COPA DATA, і саме в нього інвестуються всі інноваційні та технологічні ресурси австрійських фахівців. Це гарантує оперативний та гнучкий підхід до нових розробок даної HMI/SCADA-системи з урахуванням думок та вимог кінцевих користувачів.

Версія для друку