» » » » Проект системи автоматичного дистанційного моніторингу серверного приміщення

Проект системи автоматичного дистанційного моніторингу серверного приміщення

Навряд чи буде перебільшенням стверджувати, що інформаційні технології та, власне, комп'ютери повсюдно увійшли до нашого життя. Розвиток техніки, технологій, зростаючий темп життя і необхідність відповідати вимогам сучасності — всі ці фактори в сукупності призвели до того, що кожна компанія-учасник ринку здійснює інформаційну підтримку свого бізнесу.

В утилітарному, прикладному розумінні наведена вище теза означає наявність розгалуженої комп'ютерної мережі та спеціалізованих приміщень для мережевого, комунікаційного та серверного обладнання.

Пперше завдання, яке при цьому виникає — привести непристосоване спочатку приміщення у відповідність до вимог з експлуатації мережевого та серверного обладнання. Оскільки створення повноцінної системи клімат-контролю у вихідному приміщенні пов'язане з необхідністю вкладення значних коштів, постає питання оптимізації витрат та пошуку альтернативних інженерних рішень.

У цій статті розглядається проект системи автоматичного дистанційного моніторингу серверного приміщення (контроль доступу, кліматичні параметри, наявність та параметри електроживлення). Проект розроблено харківською інжиніринговою компанією "Смарт Сервіс", яка є постійним партнером ДП "СВ Альтера Харків".

З огляду на актуальність і поширеність завдань контролю стану серверного приміщення, наведений у цій статті опис системи дистанційного моніторингу представляє практичний інтерес для різних організацій та установ, в силу чого може бути віднесено до типових рішень даних завдань.

Описувана система дистанційного моніторингу дозволяє успішно вирішити завдання контролю параметрів навколишнього середовища, енергопостачання приміщення серверного та розміщеного в ньому обладнання, а також (за потреби) управління серверним та комунікаційним обладнанням.

Систему побудовано на базі ПЛК-110 32/60 виробництва компанії ОВЕН, Росія.

У складі системи дистанційного моніторингу можна виділити такі функціональні модулі:

  • контролю доступу до приміщення
  • контролю та захисту мережі енергопостачання
  • контролю задимлення приміщення
  • моніторингу параметрів навколишнього середовища
  • керування обладнанням
  • передавання даних та оповіщення.

Розглянемо детальніше склад та функціональні завдання кожного з модулів.

Модуль контролю доступу.

Включає датчики відкриття дверей та/або вікон, а також датчики присутності та руху в приміщенні серверної. Використовується для забезпечення безпеки обладнання.

Модуль контролю та захисту мережі енергопостачання.

Цей модуль є одним з найбільш важливих за функціональними завданнями і досить складним за своєю структурою. Модуль контролю та захисту мережі енергопостачання призначений для підтримки живлення на серверних вводах, на стійках з обладнанням та/або вводах різних одиниць обладнання. Для постійного контролю використовуються датчики електроживлення на вводах. Для забезпечення захисту обладнання в систему включені вузли захисту струму та перенапруги (наприклад, лінійка продуктів Digitop).

Крім того, у складі даного модуля є аналізатор параметрів мережі енергопостачання Lovato DMK52, підключений до ПЛК за послідовним інтерфейсом RS485. Наявність даного аналізатора дозволяє відстежувати параметри мережі живлення також з метою захисту обладнання, встановленого в серверній.

Аналіз отриманої інформації дозволяє визначити споживану обладнанням потужність, оцінити ступінь завантаженості обладнання з різним ступенем деталізації (день, місяць, рік).

Діапазон значень споживаної обладнанням потужності також може бути основою розрахунку реальних потужностей системи кондиціонування повітря, необхідних для підтримки умов нормального функціонування дорогого мережевого та серверного обладнання, оптимізувати витрати на електроенергію.

Модуль контролю задимлення приміщень.

Даний модуль включає мережу датчиків задимлення, розташованих у місцях найбільш ймовірного виникнення загорянь. При спрацьовуванні датчиків реєструється наявність диму в приміщенні та провадиться повідомлення осіб, відповідальних за протипожежну безпеку. Також на підставі отриманої інформації може бути ухвалено рішення про відключення енергопостачання серверної.

Модуль контролю параметрів навколишнього середовища.

Цей модуль призначений для підтримки температури та вологості повітря в оптимальних для функціонування обладнання межах. Підтримка таких умов дозволяє продовжити термін безвідмовної роботи обладнання та, таким чином, зменшити витрати на ремонт/заміну обладнання.

Для визначення значень температури повітря в системі можна використовувати дискретні датчики температури. В умовах підвищеної вологості або при загрозі проникнення вологи в приміщення також можуть бути використані відповідні датчики.

Модуль управління серверним та комунікаційним обладнанням.

Використання ПЛК-110 32/60 дозволяє здійсновати керування живленням серверного та комунікаційного обладнання, оскільки ПЛК має дискретні виходи. Для керування апаратною частиною обладнання використовуються команди Reset та Shutdown.

В останньому випадку можлива або зупинка засобами операційної системи (подача імпульсного сигналу), або апаратна зупинка (подача та утримання сигналу понад 4 секунди).

Крім того, наявність порту Ethernet на ОВЕН ПЛК-110 32/60 теоретично дозволяє реалізувати складніші системи дистанційного керування обладнанням, проте в цьому випадку буде потрібно розробка відповідного ПЗ.

Модуль передачі даних та оповіщення.

Як випливає з назви, цей модуль використовується для оповіщення відповідального персоналу компанії у разі виникнення нештатних ситуацій на серверному об'єкті.

Для передачі даних використано технологію SMS по GSM-каналу за допомогою модему ОВЕН ПМ01.

Таким чином, система дистанційного моніторингу, що складається з декількох функціональних модулів, дозволяє повністю контролювати стан серверної, а також керувати електроживленням розташованого в приміщенні обладнання.

З усього сказаного вище випливає Висновок.

Впровадження системи дистанційного моніторингу стану серверних приміщень та обладнання дозволяє мінімізувати ризик виникнення нештатних ситуацій, підвищити обізнаність відповідального персоналу про стан серверної та обладнання, сприяти своєчасному прийняттю адекватних рішень у позаштатних ситуаціях (або для їх попередження), зменшити час відновлення сервісів, а також оптимізувати витрати на підтримку заданих параметрів мікроклімату в серверному приміщенні.

Особливо важливого значення набуває впровадження системи моніторингу за наявності організації декількох серверних майданчиків в умовах віддаленого доступу.