» » » » ТРМ200 – Технологічний процес під контролем

ТРМ200 – Технологічний процес під контролем

Минув той час, коли за бляшаними непривабливими банками з написом «Тушёнка» вишиковувалися великі черги. Зараз виготовлення та продаж консервів поставлено на широку ногу, купити цей продукт можна у будь-якому магазині. Історія цієї універсальної їжі налічує понад 200 років, саме тоді й почали виготовляти консерви.

Проте постійним попитом користуються консерви тих виробників, які приділяють велику увагу якості своєї продукції. Висока якість продукції досягається прямими закупівлями сировини у кращих виробників та дотриманням технології виробництва.

Простота – запорука успіху. Що таке консерви? Це м'ясо, овочі або фрукти, закупорені герметично в банки з жерсті або скла, піддані впливу високої температури. Технологія виробництва консервів дозволяє їм зберігатися близько 2 років і не втрачати при цьому смакових якостей.

Процес виготовлення консервів складається з кількох основних етапів: підготовка сировини, підготовка тари, фасування, стерилізація, пастеризація, пакування.

Одним з основних етапів, який впливає на якість та збереження продукції, є пастеризація та стерилізація (термічна обробка консервів під тиском). Цей процес здійснюється в автоклавному цеху і вимагає суворого дотримання технологічних параметрів – тиску та температури обробки.

Рис.1. Спрощена схема роботи автоклава: К1 ...К4 – вентилі,
П1 – датчик тиску, П2 – датчик температури

Фото 1. Цех пастеризації на заводі "Техада"

Тому без автоматизації тут не обійтися. Вирішити проблему контролю за температурою та тиском в автоклаві допоможе недорогий прилад російського виробника «ОВЕН» — ТРМ200 (Вимірник двоканальний з RS-485).

Нижче наведено функціональні можливості приладу:

  • Вимірник ОВЕН ТРМ 200 має два універсальні входи для підключення широкого спектру датчиків (температури, тиску, рівня та інших фізичних параметрів). Входи забезпечують можливість підключення різних типів датчиків;
  • Вимірник ОВЕН ТРМ 200 має функції цифрової фільтрації та корекції вхідного сигналу, а також масштабування шкали для аналогового входу;
  • Обчислення різниці вимірюваних величин;
  • Індикація поточних значень вимірюваних величин та їх різниці на двох вбудованих 4-х розрядних світлодіодних цифрових індикаторах;
  • Обчислення та індикація квадратного кореня з вимірюваної величини (наприклад, для вимірювання миттєвої витрати);
  • Вбудований інтерфейс RS-485 (протокол ОВЕН);
  • У вимірювальному приладі передбачено різні рівні захисту налаштувань приладу для різних груп фахівців;
  • Конфігурування вимірювача-регулятора здійснюється на ПК або з лицьової панелі приладу.

На діаграмі № 2 показано схему автоматичної реєстрації температури та тиску в невеликому цеху на 8 автоклавів.

До складу системи входять:

Рис.2. Схема автоматичної реєстрації параметрів пастеризації

На кожному автоклаві встановлені температурний датчик типу ДТС065 і датчик тиску типу ПД 100 – ДІ. Датчики, у свою чергу, підключені до вимірювача двоканального ТРМ200. Прилади ТРМ200 змонтовані у шафі автоматики. У лабораторії технологів заводу чи іншому приміщенні встановлюється ПК із адаптером ОВЕН АС3-М. Через інтерфейс RS-485 вимірювачі ТРМ200 об'єднані в мережу та підключені до SCADA системи OWEN PROCESS MANAGER (OPM v 1.4).

Побудована таким чином система дозволяє на моніторі одного комп'ютера відображати всі поточні показання приладів ТРМ200, реєструвати та архівувати ці значення (це важливо) та формувати повідомлення про вихід контрольованих величин за задані межі технологічного процесу в реальному часі.

Раніше подібні завдання вирішувалися за допомогою 12-канального самописця типу КСМ2.

Такий спосіб контролю параметрів мав багато недоліків:

  • прилад реєстрував лише температуру, тиск зовсім не контролювався;
  • технологічні параметри підтримувалися з невисокою точністю;
  • КСМ2 досить дорого коштував, не рахуючи додаткових витрат на витратні матеріали.

Переваги системи побудованої на базі ТРМ200 є очевидними:

  • На моніторі комп'ютера візуально відображається процес пастеризації;
  • На кожному приладі можна візуально спостерігати цифрову індикацію температури та тиску для кожного автоклава;
  • За датою та часом досить легко знайти контрольовані параметри з метою аналізу якості продукції та контролю у разі браку;
  • Система має можливість розширення;
  • Висока точність та надійність;
  • Невелика вартість системи.

Крім приладу ТРМ200, у консервній промисловості можна використовувати низку інших приладів «ОВЕН»:

  • СІ8,  — Лічильники імпульсів для підрахунку кількості продукції, що випускається.
  • УЗОТЕ-2У — Влаштування захисного відключення електродвигуна.
  • САУ-М7Е — Сигналізатор рівня сипких та рідких середовищ з можливістю дистанційного керування.

Виробництво та реалізація консервів ведеться активно у всьому світі, ці продукти потрібні всім: домогосподаркам, офісним службовцям, мандрівникам, військовим, дачникам тощо. Завдяки сучасним засобам автоматизації технології виробництва консервів перейшли на новий рівень, що дозволяє виробляти недорогі продукти без зниження їх якісних показників.